Ukážka z knihy napísanej v šarištine

ine02

ŠARIŠ PARK je prepojením tradičného s moderným. A tým tradičným je nielen chutné domáce jedlo, ale tiež naša láska k tradíciám, nárečiu a ľudovej slovesnosti. Vďaka pánovi Lazoríkovi z Krivian sa mnohé zo šarišskej ľudovej slovesnosti zachovalo. Malá ukážka z jeho knihy „Humorno-pravdivé obrázky zo starej dzediny“:

Mamo, mamo, ňepice s tej vodi, bo vas poraźi!…
Kmotra kmotru (co znala porabiac) ňezavola na veśeľe, aľe potom, ked ju hlava boľela, ta pošla ku ňej na uhľovu vodu. Kmotra jej zarobila, višla z ňu pred dzvere a tam do teho harčička tag hvarela: Skar ju, Bože, poraź ju, ked me na veśeeľe ňezavolala! Aľe dzifče tamtej kmotri stalo pri dzveroch, šicko čulo, ta priľecelo ku mame a hvari: Ach, mamo, mamo, ňepice s tej vodi, bo vas poraźi!!

Uchovali sa tiež krásne fotografie. Niektoré z nich sa nachádzajú v reštaurácii ŠARIŠ PARKu. Znázorňujú život a prácu na vidieku na začiatku minulého storočia.

Poznámka: ŠARIŠ PARK je aj miestom, kde sa konajú nepravidelné podujatia, kde ma šarišská kultúra, tradície, remeslá, ľudová slovesnosť, hudba, spev, tanec svoje miesto. V minulosti to boli také akcie ako Šarišské veselie, Šarišská noc, Víkend otvorených dverí. O pripravovaných podujatiach s ľudovou tématikou vás budeme včas informovať.

Stravovanie
salaš
reštaurácia
koliba
vínna pivnica
terasa
party stan
salóniky
sypanec
múčna výroba
mäsová výroba
Ubytovanie
penzión
drevenice
ohrada pre zvieratá a jazdiareň
detské ihrisko
Relax
wellness - saunový svet
bazén s atrakciami
masáže
tenisový kurt
Pre firmy
reštaurácia
koliba
vínna pivnica
party stan
salóniky
školiaca miestnosť
humno
amfiteáter
Pre rodiny
reštaurácia
koliba
vínna pivnica
party stan
salóniky
humno
detské ihrisko
Copyright © 2009-2017 ŠARIŠ PARK | Investor MART – SK, s.r.o. | Webdesign a redakčný systém dodáva MANETI

ŠARIŠ PARK, Železničná 1900, 082 21 Veľký Šariš | recepcia@sarispark.sk | +421 51 747 04 22